PrintPDF Jaga

Riik arendas e-arvetele üleminekuks keskse teenuse

2. Veebruar 2017 - 12:02

Riigi loodud raamatupidamistarkvara e-arveldaja pakub alates jaanuari lõpust keskset e-arve operaatori teenust, eesmärgiga hoogustada e-arvete kasutuselevõttu Eestis. 

Registrite ja infosüsteemide keskuse direktor Mehis Sihvart ütles, et vaadates praegust turu seisu, on e-arvete laiaulatuslikumaks levikuks puudu olnud erinevaid osapooli ühendavast kesksest ja soodsast rändlusteenusest.

„Oleme tänaseks loonud lahenduse, millega liitudes saab iga majandustarkvara hakata oma klientidele e-arvete saatmise ja vastuvõtmise teenust pakkuma. Selline lahendus ühendab senised operaatorid ja majandustarkvarad ning võimaldab tarkvaraarendajatel väiksemate kuludega ja kiiresti oma klientidele e-arveldamise teenuse avada. Ühtlasi soodustab keskse rändlusteenuse loomine ka Euroopa ühisele e-arve standardile üleminekut,“ rääkis Sihvart.

„Hetkel ei kohusta raamatupidamise seadus ettevõtjaid omavahel e-arveid vahetama. Kuid kui see kohustus tulevikus tekib, on majandustarkvarad juba võimelised keskse riikliku platvormi kaudu e-arveldamiseks ja üleminek toimub sujuvamalt,“ selgitas registrite ja infosüsteemide keskuse ettevõtete aruandluse infosüsteemide talituse juhataja Aleksandr Beloussov.

Varasemalt on e-arveldajaga liidestunud operaatorid Fitek ja Omniva ning lisaks ollakse liidestumas Telema ning Edisoftiga. 
Majandustarkvaradest, mis hakkavad e-arve operaatorteenust edasi pakkuma, liidestus jaanuari lõpus e-arveldajaga esimesena Envoice. Encoice’iga koostööd tegevad raamatupidamistarkvarad ja nende kliendid saavad täna sellest lähtuvalt juba ka tasuta e-arveid saata ja vastu võtta. 

Osaühing Envoice juhatuse liikme Ivar Veskioja sõnul on registrite ja infosüsteemide keskuse initsiatiiv hea näide sellest, kuidas e-riigi arenguks on vajalik riigi ja erasektori hea koostöö. „Erasektorile e-arvete saatmise kohustuse kehtestamine enne e-arveldaja lahenduse valmimist oleks tekitanud ettevõtetele sunni maksta operaatoritele e-arvete saatmise vahendustasusid. Nüüd on riik erasektorile sobiva lahenduse välja töötanud ja e-arvetele üleminekuks on tee avatud,“ lisas Veskioja.

Täiendavalt teeb e-arveldaja koostööd teiste väiksemate majandustarkvaradega, näiteks qbill.ee ja tsekk.ee.

E-arveldaja operaatori teenusega liitunud majandustarkvara kliendid saavad kasutada e-arveldaja loodud keskset e-arvete saatmise ja vastuvõtmise lahendust. Teenuse kasutamise eest tuleb liitunud majandustarkvaral igakuiselt tasuda 0,5 eurot kliendi kohta. 

2016. aastast saavad mikro-, väike- ja keskmise suurusega ettevõtjad ning mittetulundusühingud e-arveldaja keskkonnas avaliku sektori asutustele e-arveid tasuta saata