PrintPDF Jaga

Sel aastal soovitakse kaotada e-äriregistrist päringu tegemise tasud

15. Juuni 2022 - 14:28

Justiitsministeerium saatis kooskõlastusringile määruse eelnõu, mille alusel soovitakse kaotada e-äriregistrist päringu tegemise tasud. Tasude kaotamise eesmärk on läbipaistvuse suurendamine ettevõtlussektoris ning uute, andmepõhiste teenuste arendamise soosimine.


Justiitsminister Maris Lauri sõnul luuakse ettevõttele eeldused kasutamaks avalikes andmetes peituvat potentsiaali, et toetada majanduskasvu ja luua uus töökohti.

„Riigi valduses olev teave on viimase pea kahekümne aasta jooksul kasvanud nii mahult kui ka sisult ning seda teavet tuleks taaskasutada ühiskonnas nii palju kui võimalik. Ka mitmeid Eesti ettevõtted on loonud avaandmete abil uusi teenuseid ja saavutanud laiemat edu,“ sõnas ta.

Teine oluline eesmärk on läbipaistvuse suurendamine ettevõtlussektoris.

„Läbipaistvus ettevõtluses on ülioluline. See on küsimus usaldusest aga ka korruptsioonist. Kipume unustama, et korruptsiooni on ka erasektoris ja ettevõtluses. Kuigi seal on seda keerulisem määratleda, näitavad uuringud, et ärikorruptsioon ohustab üldist majanduskeskkonda ja tekitab ebavõrdsust, mõjutab toodete ja teenuste kvaliteeti ning võib kujutada isegi ohtu inimeste tervisele,“ selgitas Lauri.

„Lisaks on tarbijate ja ettevõtjate jaoks üha olulisemad ka erinevad eetilised küsimused ja muutunud väärtushinnangud. Viimastel kuudel oleme näinud, et nii ettevõtja kui ka tarbija peavad ja tahavad teenuseid tarbides ja uusi ärisidemeid luues teada, kes on juriidilise isikuga seotud isikud, nt osanikud ja tegelikud kasusaajad,“ lisas justiitsminister.

Ainsana jääb tasu kehtima mittetulundusühingute avalike toimikute dokumentide eest, kuna need võivad sisaldada eriliiki isikuandmeid, mis peaksid olema täiendavate meetmetega kaitstud avalikku kasutusse andmise eest.

Allikas: https://www.just.ee/uudised/justiitsministeerium-annab-ariregistri-info-vabaks